editor

Flluska e mbylljes së basteve sportive, biznesi i paligjshëm që po lulëzon online

Autor: Klevis Paloka, Adelina Ahmeti dhe Adrian Kerimi Bastet sportive të ndaluara në Shqipëri dhe Kosovë, qytetarët gjejnë mënyra alternative ilegale online, e disa udhëtojnë drejt Maqedonisë së Veriut Të ndaluara me ligj, tregu i zi i basteve sportive po lulëzon online. Një investigim i INA sjell fakte se si po zhvillohet me ritme marramendëse …

Flluska e mbylljes së basteve sportive, biznesi i paligjshëm që po lulëzon online Read More »

Monitorimi i Qendres FOL , ja kujt i perket hashashi ne Lushnje

20-vjeçari M.S., u shoqërua nga policia e kryeqytetit në mes të muajit shkurt  pasi ju gjetën  21 fara të dyshuara kanabisi . I riu po udhëtonte  me makinë së bashku me dy miq të tij.  Gjatë hetimeve të mëtejshme , prokuroria ngriti akuzën e kultivimit, ndërkohë që më pas gjykata caktove dy javë kohë për …

Monitorimi i Qendres FOL , ja kujt i perket hashashi ne Lushnje Read More »

Gjirokastra drejt rrënimit, si po zhduket qyteti muze

Autor: Brikena Metaj Redaktor: Alma Janka Dhjetëra monumente kulture të kategorisë së parë janë zhdukur përfundimisht nga lista e trashëgimisë kulturore si pasojë e mungesës së fondeve. Ekspertët ngrenë alarmin se Gjirokastrës i rrezikohet edhe statusi Qytet Muze, i mbrojtur nga UNESCO. Me një buxhet minimal prej 1 milion lekësh të reja, Drejtoria e Monumenteve të Kulturës në Gjirokastër …

Gjirokastra drejt rrënimit, si po zhduket qyteti muze Read More »

Jetesa e 170 mijë personave me aftësi të kufizuara, në grackën e mungesës së fondeve

Autor: Albana Agolli Shëtitorja buzë detit në Vlorë, qendra e Elbasanit dhe projekti Kalaja në Tiranë i “harron”. Mungojnë rampat, trotuaret janë të larta dhe të ngushta Jetesa e 170 mijë personave me një lloj aftësie të kufizuar në vend ka mbetur peng e mungesës së infrastrukturës dhe e ligjeve që nuk zbatohen. Dështimi i Planit të …

Jetesa e 170 mijë personave me aftësi të kufizuara, në grackën e mungesës së fondeve Read More »

Shkarkimet e padrejta nga puna, mbi 183 mln euro “gropa” në buxhet

Autor: Mario Brakaj Në 7 vite qindra milionë detyrime ende të pashlyera dhe humbje e shpresës për një administratë profesionale Të dhënat e përftuara pas kërkesave për informacion nga institucione në nivel vendor e qendror si dhe raportimet e buxhetit të shtetit, të analizuara nga INA, tregojnë se në 7 vitet e fundit u shpenzuan përmes …

Shkarkimet e padrejta nga puna, mbi 183 mln euro “gropa” në buxhet Read More »

Droga në Tiranë

Vetëm në kryeqytet, 303 shtetas u konstatuan nga shërbimet policore me doza droge kryesisht hashash dhe kokainë. Pjesa dërrmuese e tyre deklarohen menjëherë si përdorues, ndërsa një fakt të tillë e kanë konfirmuar më pas edhe analizat toksikologjike në funksion të hetimeve të hapura nga akuza e Tiranës. Për 202 prej shtetasve të shoqëruar gjatë …

Droga në Tiranë Read More »

DENONCO

Për të denoncuar një rast korrupsioni, shpërdorim të detyrës si dhe padrejtësie nga Policia, Sistemi i Drejtësisë, apo nga Sistemi i Burgjeve, kontaktoni QENDREN FOL numrin e kontaktit +355682082888. Gjithashtu mund të na shkruani në WHATSAAP dhe në FACEBOOK. Mund të na shkruani edhe në adresën tonë të emailit info@fol.org.al