Month: July 2021

E punësuan si ” shpërndarës” droge, gjykata e con me shërbim prove për shkak të moshës

17-vjeçari i identifikuar me inicialet V.Z. duhet të ishte duke ndjekur pasionet e moshës, por pasi u shkëput nga familja në Kavajë, ai u punësua nga një i ri në Tiranë që të shiste doza kanabisi në këmbim të 10 mijë lekëve në muaj. V.Z., u dënua nga Gjykata e Tiranës për shpërndarje në bashkëpunim …

E punësuan si ” shpërndarës” droge, gjykata e con me shërbim prove për shkak të moshës Read More »

Fshati Fishtë, një model i agroturizmit dhe kulinarisë

Fshati Fishtë, një model i agroturizmit dhe kulinarisë – INA MEDIA Autor: Community Reporters Albania Një fshat i vogël i shtrirë në kodrat e buta të Zadrimës në Lezhë është shndërruar në vitet e fundit në destinacionin e preferuar të shumë familjeve nga Tirana, Durrësi, Shkodra, madje edhe nga Kosova për të kaluar një fundjavë …

Fshati Fishtë, një model i agroturizmit dhe kulinarisë Read More »

Covid -19, si lulëzoi kontrabanda e ilaçeve, Remivir dhe Remdesivir kryesojnë listën e zezë

Tregu i zi i ilaçeve u rrit me ritme marramendëse gjatë pandemisë së shkaktuar nga Sars-Cov-2. Duke u fshehur pas ligjit dhe amullisë për ekzistencën e protokolleve të trajtimit, mjekët e spitaleve Covid rekomanduan masivisht antiviralët e “ndaluar”, por që nuk ishte e vështirë të gjendeshin. Ekspertët akuzojnë se në kontrabandën e medikamenteve është përfshirë edhe vetë Agjencia …

Covid -19, si lulëzoi kontrabanda e ilaçeve, Remivir dhe Remdesivir kryesojnë listën e zezë Read More »

“Nuk kisha radio e lekë në telefon”, roja nuk raportoi për grabitjen, merret i pandehur për “Shpërdorim detyre”

Të mbash detyrën e rojës, nuk është e lehtë! Ligji, por edhe kuptimi i fjalës rojë në fjalorin tonë e ngarkon atë me detyrë “të ruajtur dhe të mbikëqyrur me kujdes diçka a dikë që të mos e sulmojnë, të mos e dëmtojnë a të mos e grabitin…”. Ndryshe ka vepruar roja i identifikuar me …

“Nuk kisha radio e lekë në telefon”, roja nuk raportoi për grabitjen, merret i pandehur për “Shpërdorim detyre” Read More »

Mësuesit u trajnuan, por mungesa e aksesit në platforma uli efektshmërinë e mësimdhënies

Mësuesit u trajnuan, por mungesa e aksesit në platforma uli efektshmërinë e mësimdhënies – INA MEDIA Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka deklaruar se mësuesit e arsimit parauniversitar janë trajnuar për mësimin online dhe për të pasur akses në platformat e mësimit online. Në një verifikim të kryer për Faktoje me ekspertë të komunikimit, mësues, …

Mësuesit u trajnuan, por mungesa e aksesit në platforma uli efektshmërinë e mësimdhënies Read More »

Rilindja e kumarit

Autor: Redaksia Investigative Network Albania Të mërkurën e datës 23 qershor, rreth mesditës, në MAK Hotel Tirana (ish-Sheraton), u zhvillua pa zhurmë një ceremoni inaugurimi. Ishte hapja e kazinosë më të re në Tiranë. E quajtur Royal Eagle Casino kjo është kazinoja e tretë në Shqipëri dhe e dyta që hapet brenda më pak se një viti. “Unë jam i bindur …

Rilindja e kumarit Read More »

Dhjetra arsyet 30-vjeçare përse nuk eksporton Shqipëria produkte me origjinë shtazore në BE. Hallkat e këputura të zinxhirit “Nga ferma në tavolinë”

Autor: Mariglen Mërtiri – Qendra Alert Shqipëria prej vitit 1992, kur miratoi me Bashkimin Europian Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë, mund të eksportonte produkte me origjinë shtazore lirshëm në vendet e unionin. Por, përse edhe pas thuajse 29 vitesh fermerët shqiptarë dhe bizneset e medha nuk mund të eksportojnë kafshët e gjalla dhe mish në …

Dhjetra arsyet 30-vjeçare përse nuk eksporton Shqipëria produkte me origjinë shtazore në BE. Hallkat e këputura të zinxhirit “Nga ferma në tavolinë” Read More »

Bunkerizimi i bashkive, pushteti vendor fsheh të dhënat, Komisioneri mbyll sytë

Hermetik dhe jotransparent pushteti lokal iu “mbyll” dyert qytetarëve, nuk i konsulton vendimet me ta e as iu jep llogari se si i shpenzon taksat. Ndonëse PNUD dha 7.2 milionë euro për rritjen e transparencës, tre vite pas miratimit të këtij programi vetëm 3 bashki në vend e bëjnë publik çdo vendim që marrin. Autor: …

Bunkerizimi i bashkive, pushteti vendor fsheh të dhënat, Komisioneri mbyll sytë Read More »

Në hetim ushtaraku që shpërndan drogë në Tiranë

Ushtaraku Abdulla Gega duhet të ishte një individ i besueshëm e me certifikatë sigurie nga shteti, por rezultoi se merrej me shpërndarje të lëndëve narkotike në disa zona të kryeqytetit. I vënë në prangat e Policisë dhe lënë nga dy Shkallët e gjyqësorit në masë sigurimi “Arrest në burg”, Gega nuk ka dhënë shumë shpjegime …

Në hetim ushtaraku që shpërndan drogë në Tiranë Read More »

Plagjiatura në Universitetet Shqiptare

Plagjiatura në Universitetet Shqiptare – INA MEDIA Në vitet e fundit janë bërë publike raste të shumta ku profesorë dhe politikanë kanë rezultuar se kanë kryer plagjiaturë në studimet e tyre të doktoraturës ose shkrime shkencore të botuara në Shqipëri dhe përtej kufijve, raste në të cilat plagjiatura ka përbërë edhe më shumë se 70-80% …

Plagjiatura në Universitetet Shqiptare Read More »