Month: April 2021

Milionat nga bebet in vitro, shërbimi që lulëzon në privat, por mbahet peng në shtet

Autor: Eljona Ballhysa Biznesi prej miliona lekësh i bebeve në epruvetë e mban të bllokuar këtë proces në sistemin publik. Ndonëse janë marrë paratë dhe janë dërguar për specializim mjekët, salla e fertilizimit in vitro pranë maternitetit “Koço Gliozheni” nuk është vënë asnjëherë në punë. Paradoksalisht, në spitalet private kjo teknikë lulëzon, duke iu siguruar atyre …

Milionat nga bebet in vitro, shërbimi që lulëzon në privat, por mbahet peng në shtet Read More »

Flluska e mbylljes së basteve sportive, biznesi i paligjshëm që po lulëzon online

Autor: Klevis Paloka, Adelina Ahmeti dhe Adrian Kerimi Bastet sportive të ndaluara në Shqipëri dhe Kosovë, qytetarët gjejnë mënyra alternative ilegale online, e disa udhëtojnë drejt Maqedonisë së Veriut Të ndaluara me ligj, tregu i zi i basteve sportive po lulëzon online. Një investigim i INA sjell fakte se si po zhvillohet me ritme marramendëse …

Flluska e mbylljes së basteve sportive, biznesi i paligjshëm që po lulëzon online Read More »

Monitorimi i Qendres FOL , ja kujt i perket hashashi ne Lushnje

20-vjeçari M.S., u shoqërua nga policia e kryeqytetit në mes të muajit shkurt  pasi ju gjetën  21 fara të dyshuara kanabisi . I riu po udhëtonte  me makinë së bashku me dy miq të tij.  Gjatë hetimeve të mëtejshme , prokuroria ngriti akuzën e kultivimit, ndërkohë që më pas gjykata caktove dy javë kohë për …

Monitorimi i Qendres FOL , ja kujt i perket hashashi ne Lushnje Read More »