Month: April 2023

Ish drejtori i burgut “Nuk na pyesnin. I bënin punësimet sipas përkatësisë”

Pesë vjet më parë, një oficer i policisë në Elbasan do ulej në tryezën e punës dhe duke besuar informatorin konfidencial do të shkruante rrethana kompromentuese ndaj disa zyrtarëve në burgje të asaj kohe, mbi  dyshimet se kishin rekrutuar si policë njerëz me të shkuar kriminale. Me dyshimet se njëri ndër ta me detyrë   përgjegjës …

Ish drejtori i burgut “Nuk na pyesnin. I bënin punësimet sipas përkatësisë” Read More »

“Kemi 4 fëmijë, nuk kishim cfarë tju jepnim për të ngrënë”, gjykata e shpall të pafajshëm ciftin

Me djathë e sallam në xhep që i vodhi në frigoriferin e një dyqani, L. Xh. ja kërkoi faljen e parë administratorit duke ju përgjëruar “ të kërkoj falje për gjërat që të kam vjedhur”. Faljen e dytë ja kërkoi policisë, kur oficerët e departamentit për parandalimin dhe hetimin e krimeve nisën të mbajnë procesverbalë …

“Kemi 4 fëmijë, nuk kishim cfarë tju jepnim për të ngrënë”, gjykata e shpall të pafajshëm ciftin Read More »

Biznesi i hashashit . Si u vra 27 vjecari për një fotografi në parcelën e hashashit

Fenomeni i kultivimit të kanabisit bëri bashkë në biznesin e paligjshëm dy krushq, të cilët mbasi garantuan njëri- tjetrin se do fitonin  para të shpejta, në përfundim asgjë nuk shkoi mirë për të dy. Më i riu, u vra nga bashkëpunëtori, në konflikt e sipër në parcelën me hashash. Njeriu që kreu krimin në atë …

Biznesi i hashashit . Si u vra 27 vjecari për një fotografi në parcelën e hashashit Read More »

“2 mijë euro ose të arrestoj “. Raporti i AMP: 29 % e denoncuesve japin prova për policë të korruptuar

Agjenti i antidrogës, Sokol Cenameti, u arrestua nga AMP, pas një hetimi disa mujor të Prokurorisë së Posaçme në Tiranë. SPAK thotë se Cenameti është i përfshirë në korrupsion dhe ka dokumentuar një rast. 48 vjeçari me gradë nënkomisar, ka ndaluar një 22-vjeçar për “Prodhim dhe shitje të narkotikëve”, më pas e ka lënë të …

“2 mijë euro ose të arrestoj “. Raporti i AMP: 29 % e denoncuesve japin prova për policë të korruptuar Read More »

Trendi i moskompetencës për korrupsionin: Hetohen qytetarët , drejtësia përplaset për zyrtarët

Nga Ermal VIJA Lekë Kola vazhdon në kërkim prej 2019. Qytetari nga një fshat i Rrëshenit  kallëzoi në policinë  e Durrësit , një punonjës të policisë  pyjore . Por edhe ai përfundoi i pandehur, dhe jo nga një prokurori e zakonshme, por nga SPAK.  Akuza ndaj tij është ajo e korrupsionit aktiv të personave që …

Trendi i moskompetencës për korrupsionin: Hetohen qytetarët , drejtësia përplaset për zyrtarët Read More »