Month: June 2021

Siguria ushqimore, pamundësitë e zbatimit në terren për Kapitullin XII dhe sa larg BE-së është Shqipëria

Autor: Rudina MUÇA – Qendra Alert Siguria ushqimore është një ndër prioritetet që vendet e Bashkimit Europian kanë kur diskutohet për shëndetin e qytetarëve të tyre. Të njëjtin standart këto shtete duan t’a eksportojnë edhe në vendet, të cilat aspirojnë të jenë pjesë e unionit, duke kërkuar prej tyre forcim të legjislacionit dhe përafrimit me “Acquis” …

Siguria ushqimore, pamundësitë e zbatimit në terren për Kapitullin XII dhe sa larg BE-së është Shqipëria Read More »

Dënohet i riu për drogë, Gjykata i jep një shans të dytë duke i kërkuar të qëndrojë larg krimit

A.H., një përdorues droge dhe përsëritës në aktivitetin e jashtëligjshëm të prodhimit dhe shitjes së narkotikëve është dënuar nga Gjykata e Tiranës me 5 vite burg, dënim të cilin do ta shlyej në 4 vite shërbim prove. Gjykata urdhëroi të dënuarin që të qëndrojë larg krimit dhe përgjatë këtyre 4 viteve të mos kryejë vepër …

Dënohet i riu për drogë, Gjykata i jep një shans të dytë duke i kërkuar të qëndrojë larg krimit Read More »

Maternitetet e rretheve, pa aparatura dhe staf, mjekët presin lindjet me shpresën në Zot

Autor: Elisa GJERANI Me aparatura të vjetëruara dhe mungesë stafi, maternitetet dhe sidomos sistemi neonatal në vendin tonë po përballen me vështirësi në mbajtjen në jetë të bebeve që lindin me probleme. Për herë të parë që nga viti 2012, vdekshmëria foshnjore pësoi rritje përgjatë vitit 2019, duke u ngjitur në 8.6 vdekje për 1000 lindje. …

Maternitetet e rretheve, pa aparatura dhe staf, mjekët presin lindjet me shpresën në Zot Read More »

Foto nga dokumentari

PAKTI ME VDEKJEN

https://ina.media/wp-content/uploads/2021/06/1.%20Pakti%20me%20vdekjen%20-%20dokumentar%20-%2012%20MBps%20-%20OK.mp4?_=1 Një vizitë në nëntokën e Bulqizës të jep ndjesi që vështirë se i harron për shumë kohë. Atje ndjen trishtim dhe ankth, frikë për jetën, merr ndjesinë e klithmave që të duket se kërkojnë ndihmë. Nënat e Bulqizës e ndjejnë këtë frikë e trishtim si askush tjetër. Ditët e një nëne bulqizake kalojnë mes …

PAKTI ME VDEKJEN Read More »

U dyfishuan psikologët në shkolla, por shërbimi po merret tek ‘privatët’

Autor: Qendra FAKTOJE! Ministrja e Arsimit, Evis Kushi njoftoi dyfishimin e psikologëve në shkolla. Por fëmijët dhe të rinjtë me probleme të shtuara gjatë pandemisë, raportohet se po e marrin shërbimin psiko-social privatisht. Një seancë tek psikologu kushton 2000-3000 lekë të reja, ndërkohë që për problematika të tilla mund të duhen deri në 10 seanca trajtim. …

U dyfishuan psikologët në shkolla, por shërbimi po merret tek ‘privatët’ Read More »

Masakra për inertet në lumin Mat, 90% e firmave punojnë në të zezë

Shtrati i lumit Mat është kthyer në “parajsën” e firmave të inerteve. 40 firma ushtrojnë aktivitetin në të zezë dhe pa leje shfrytëzimi. Si pasojë e kësaj babëzie, Ura e famshme e Zogut, Monument Kulture i Kategorisë së I-rë, është dëmtuar rëndë dhe rrezikon të marrë me vete edhe bazamentin e rrugës. Autor: Sokol ÇOBO Tre ekskavatorë po …

Masakra për inertet në lumin Mat, 90% e firmave punojnë në të zezë Read More »

Ish zyrtari i KLP-së, në Gjykatë për “Vjedhje duke shpërdoruar detyrën” dhe abuzim të fondeve

Shkeljet dhe abuzimet nuk mungojnë as në institucionet e reja të drejtësisë. Një kallëzim i Këshillit të Lartë të Prokurorisë për Drejtorin e Përgjithshëm të Shërbimeve Mbështetëse i identifikuar si shtetasi F.D. shkoi në gjykim në Gjykatën e Tiranës  me akuzën e vjedhjes duke shpërdoruar detyrën. Në dokumentet që qendra “Fol” disponon në kuadër të …

Ish zyrtari i KLP-së, në Gjykatë për “Vjedhje duke shpërdoruar detyrën” dhe abuzim të fondeve Read More »

Ligji për rentën minerare “nxorri nga dheu” problemet e sektorit, klientelizmi i Parlamentit ndaj sipërmarrësve

Autor: Qendra për Transparencë dhe Informim të Lirë Kuvendi i Shqipërisë miratoi në seancën e fundit plenare të vitit 2020 përjashtimin nga taksa e rentës minerare për të gjithë grupet e mineraleve metalorë: kromi, bakri, nikeli, zinku etj. për 3 vjet. Sipas qeverisë, kjo nismë do t’i vijë në ndihmë industrisë minerare në vend e …

Ligji për rentën minerare “nxorri nga dheu” problemet e sektorit, klientelizmi i Parlamentit ndaj sipërmarrësve Read More »