Month: December 2021

Emergjencat Civile luftojnë me flotën më të vjetër në Ballkan

Pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, kryeministri Rama deklaroi se fatkeqësia natyrore na zuri të papërgatitur dhe u zotua se do të investohet në Emergjencat Civile. Por, dy vite më vonë ky shërbim i rëndësishëm punon me flotën më të vjetër të mjeteve në Ballkan dhe me një numër të kufizuar zjarrfikësish për numër banorësh. …

Emergjencat Civile luftojnë me flotën më të vjetër në Ballkan Read More »

“Shkelje flagrante e ligjeve”, punimet e Aeroportit të Vlorës nisën pa Deklaratë Mjedisore dhe leje ndërtimi

Autor: All Green Centre – Ola Mitre Pasi mori pjesë në ceremoninë e ngritjes së flamurit për 109-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë, kryeministri Edi Rama iu drejtua Akërnisë për të inauguruar nisjen e punimeve të Aeroportit Ndërkombëtar të Vlorës. “Prerja e shiritit” ishte paralajmëruar pak ditë më parë nga kreu i ekzekutivit në rrjetet sociale, por …

“Shkelje flagrante e ligjeve”, punimet e Aeroportit të Vlorës nisën pa Deklaratë Mjedisore dhe leje ndërtimi Read More »

Miliona euro interesa për koncesionet në rrugë rëndojnë çdo vit buxhetin e shtetit

Të dhënat e siguruara nga Investigative Network Albania dëshmojnë se shteti shqiptar do të paguajë 110 milionë euro interesa për kapitalin që po investojnë 3 kompani koncesionare në kontratat për ndërtimin e rrugëve, duke ngarkuar padrejtësisht me kosto të larta buxhetin e taksapaguesve. Interesat e siguruara nga kompanitë private në bankat e nivelit të dytë janë të …

Miliona euro interesa për koncesionet në rrugë rëndojnë çdo vit buxhetin e shtetit Read More »

Rindërtimi, “gropa e zezë” financiare në Kavajë, Durrës dhe Shijak

Edhe pse paratë dhe koha nuk munguan, “rindërtimi” duket ende shumë larg përfundimit. Durrësi vazhdon të jetë ende një kantier i hapur, ndërsa dhjetëra familje në Kavajë e në Shijak dëshmojnë me zhgënjim se si skadojnë njëri pas tjetrit afatet e dhëna për rindërtimin e shtëpive. Autorë: Klementina Cenkollari, Andrea Danglli dhe Dafina Kola Vali Nelka …

Rindërtimi, “gropa e zezë” financiare në Kavajë, Durrës dhe Shijak Read More »

Vrasjet e grave, 139 vajza të vrara në 10 vite: As sistemi i drejtësisë nuk është çliruar nga mentaliteti patriarkal

139 vajza dhe gra janë vrarë përgjatë dekadës së fundit nga dora e bashkëshortëve ose partnerëve, ndërsa mijëra të tjera kanë rënë pre e dhunës fizike. Ekspertët e drejtojnë gishtin e përgjegjësisë, jo vetëm tek indiferentizmi i institucioneve shtetërore, por edhe te një lloj mentaliteti patriarkal, nga i cili nuk po çlirohet as sistemi i …

Vrasjet e grave, 139 vajza të vrara në 10 vite: As sistemi i drejtësisë nuk është çliruar nga mentaliteti patriarkal Read More »

Ashensorët në mëshirë të fatit, vetëm 1.200 me certifikatë sigurie

Nga rreth 10 mijë ashensorë në vendin tonë, vetëm 1.200 e kanë kaluar kontrollin teknik, duke vënë në pikëpyetje sigurinë e 7.800 ashensorëve të tjerë. Personi që duhet të ndjekë të gjithë procedurën ligjore për sigurinë e ashensorit, është administratori i pallatit, por të dhënat e INA MEDIA-s tregojnë se shumë pallate nuk kanë administrator. Nga …

Ashensorët në mëshirë të fatit, vetëm 1.200 me certifikatë sigurie Read More »

Kriza e fuqisë punëtore cenoi cilësinë e turizmit, hotelet kërkojnë staf në Nepal e në Bangladesh

Ndërsa po zgjerohet çdo vit, biznesi i turizmit po përballet me krizën e gjetjes së fuqisë punëtore, vendase. Si pasojë e mungesave të theksuara, ky shërbim mbahet në këmbë nga orë të tejzgjatura pune e stafe të pakualifikuara, që cenuan cilësinë e shërbimeve. Në jo pak raste bizneset i kanë kthyer sytë nga Nepali e …

Kriza e fuqisë punëtore cenoi cilësinë e turizmit, hotelet kërkojnë staf në Nepal e në Bangladesh Read More »

Dimri i tretë në çadra – Qeveria shqiptare, mes premtimeve të pambajtura dhe keqmenaxhimit të rindërtimit

Dy vite pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, të dëmtuarit po përballen me vonesa dhe paqartësi se kur do të futen në “shtëpitë e reja”. Përveç disa banesave individuale, ende asnjë kompleks masiv nuk ka përfunduar, ndërsa, nga ana tjetër, vendime të dyshimta dhe kontradiktore kanë rritur faturën e rindërtimit, duke ngritur pikëpyetje mbi arsyet …

Dimri i tretë në çadra – Qeveria shqiptare, mes premtimeve të pambajtura dhe keqmenaxhimit të rindërtimit Read More »

Prostitucioni modern, si kamuflohet aktiviteti i paligjshëm në shërbime luksi

Nën petkun e shërbimeve estetike, dhjetëra qendra fizioterapie janë shndërruar në fole prostitucioni, ku mund të blihet lehtësisht edhe një akt seksual. Referuar dhjetëra vendimeve të analizuara nga Investigative Network Albania, gjykata ka konkluduar se administratorët tentojnë nëpërmjet imponimit, nxitjes për pagesa ekstra, që të sigurojnë bashkëpunimin e vajzave në aktivitetin e paligjshëm. Autor: Bleona Metushi Xhina, …

Prostitucioni modern, si kamuflohet aktiviteti i paligjshëm në shërbime luksi Read More »