Month: August 2021

Miliona euro nga BE dhe buxheti, Laboratorët e AKU jashtë funksionit; pa akreditime, pa investime dhe me stafe të patrajnuara. Ja kërkesat e vetë sektorit drejtuar Ministrisë së Bujqësisë

Autor: Mariglen Mërtiri – Qendra Alert Laboratorët e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit që kontrollojnë sigurinë ushqimore në vend janë të amortizuar, të pa akredituar, me stafe të patrajnuar dhe nuk ofrojnë analiza të sakta shkencore në numrin e limituar të analizave që kryejnë. Bashkimi Europian ka investuar mbi 2 milionë euro për pajisjet laboratorike dhe …

Miliona euro nga BE dhe buxheti, Laboratorët e AKU jashtë funksionit; pa akreditime, pa investime dhe me stafe të patrajnuara. Ja kërkesat e vetë sektorit drejtuar Ministrisë së Bujqësisë Read More »

Emër i ri, halle të vjetra, si guroret po vazhdojnë të shkatërrojnë mjedisin në Dimal

Autor: Qendra për Transparencë dhe Informim të Lirë Kompanitë e shfrytëzimit të burimeve natyrore në Shqipëri ia dalin që të mos marrin asnjë përgjegjësi për ndotjen apo shkatërrimin mjedisor në zonat ku ato operojnë megjithëse dëmi është i madh dhe shpesh i parikuperueshëm. I tillë është rasti i zonës së Urës Vajgurore. Kompanitë nuk rikuperojnë …

Emër i ri, halle të vjetra, si guroret po vazhdojnë të shkatërrojnë mjedisin në Dimal Read More »

Fenomeni i korrupsionit nuk njeh limite!

Ekspertët e Qendrës “Fol” i kanë kushtuar vëmendje të shtuar studimit dhe analizës së të dhënave të prodhuara nga procedimet penale dhe vendimmarrjet e pushtetit gjyqësor, në luftën ndaj korrupsionit. Nisur nga këto të dhëna konstatojmë se ky fenomen mbetet një fenomen në rritje të vazhdueshme, i cili bashkëshoqëron zhvillimin kulturor, social dhe ekonomik të …

Fenomeni i korrupsionit nuk njeh limite! Read More »

Emigrantët nga vendet e Lindjes, në duart e rrjeteve kriminale shqiptaro-greke

Të zhgënjyer nga qëndrimi disavjeçar në kampet greke, mijëra emigrantë nga Lindja e Mesme përpiqen të shkojnë drejt vendeve të BE-së nëpërmjet Shqipërisë, duke e përdorur si rrugëkalim të paligjshëm. Ky “udhëtim shprese” i emigrantëve ka favorizuar krijimin e rrjeteve të përbashkëta kriminale mes Shqipërisë dhe Greqisë, që marrin përsipër transportin nga kampet greke deri …

Emigrantët nga vendet e Lindjes, në duart e rrjeteve kriminale shqiptaro-greke Read More »

Ndjeva ere hashashi prane selise se PS. E bleva per te hequr stresin

Mes dhjetra të rinjve që konstatohen me doza të vogla hashashi dhe që nga ekspertimet toksikologjike rezultojnë përdorues, A. P , dha përpara policisë jusifikimin më të cuditshëm. “ Arsyeja pse e bleva hashashin  ishte pasi doja të pija një cigare meqë hoqa stresin e provimeve” tha para oficerit të policisë gjyqësore për hetimin e …

Ndjeva ere hashashi prane selise se PS. E bleva per te hequr stresin Read More »

Biznesit në Tiranë i vjedhin 24 milionë lekë mall, arrestohet roja

Grabitja në një biznes në Tiranë çoi pas hekurave rojen e objektit për “Vjedhje duke shpërdoruar detyrën”, ndërsa dy autorët direkt të veprës penale, ende nuk janë identifikuar. Nga verifikimet, autorët kanë hyrë nga dera kryesore e institucionit dhe po nga e njëjta derë kanë dal, ndërsa Bledar Mansaku, nuk ka arritur ti ndalojë apo …

Biznesit në Tiranë i vjedhin 24 milionë lekë mall, arrestohet roja Read More »

Cilësia dhe kontrabanda e pesticideve, rreziku për fermerët, konsumatorët dhe zhdukjen bletëve

Autor: Rudina MUÇA – Qendra Alert Fermerët e mbjellin tokën, por në fund të sezonit nuk e kanë të sigurt prodhimin. Fermeri dhe konsumatori shqiptar shumë herë mbesin të zhgënjyer nga prodhimi shqiptar. E ndërsa fermeri nuk është i kënaqur me sasinë e prodhimit bujqësorë, kosnumatori i frikësohet cilësisë. Shumë prodhime shqiptare në momentin që dërgohen …

Cilësia dhe kontrabanda e pesticideve, rreziku për fermerët, konsumatorët dhe zhdukjen bletëve Read More »

Shembja e pallatit të Konomëve nga tërmeti, drejtësi e munguar për 7 viktimat

Zbardhja e shkaqeve që çuan në shembjen e pallatit të Konomëve gjatë tërmetit të 26 nëntorit, duket një proces sfilitës dhe zhgënjyes për ata që kërkojnë drejtësi. Prokuroria e Durrësit vendosi pushimin e hetimeve, pa ngarkuar askënd me përgjegjësi penale për vdekjen e 7 personave, anëtarë të dy familjeve. Dokumentet në dosjen voluminoze të këtij pallati nxjerrin …

Shembja e pallatit të Konomëve nga tërmeti, drejtësi e munguar për 7 viktimat Read More »

“Jam përdorues”, si tentojnë shpërndarësit e drogës ti shpëtojnë akuzave

Për të gjithë të arrestuarit me drogë, shpëtimi është të deklarohen dhe bindin autoritete që janë përdorues. Këtë përpjekje bëri edhe Klodian Rrapo, 41-vjeçari i arrestuar në mars të këtij viti me 3 doza heroine. Rrapo nuk u mjaftua me vetëm deklarimin se ishte përdorues për disa vite, por i tregoi hetuesve edhe ku e …

“Jam përdorues”, si tentojnë shpërndarësit e drogës ti shpëtojnë akuzave Read More »

“Edhe banesë, edhe biznes”, si shpëtoi i pandehuri nga akuza e shpërndarjes së kokainës

Disa objekte në lokalin në pronësi të tij u gjetën me mbetje të kokainës, ndërsa në një qese u sekuestruan edhe 0.2 gram të të njëjtës lëndë, por Gjykata e Tiranës vlerësoi se Besri Kollari nuk e shiste drogën, por kishte përshtatur lokalin që 3 miq të tij ta përdornin atë. 58-vjeçari u hetua që …

“Edhe banesë, edhe biznes”, si shpëtoi i pandehuri nga akuza e shpërndarjes së kokainës Read More »